Fat Land: Jak Amerykanie stali się najgrubszymi ludźmi na świecie ad

Critser cytuje badania pokazujące, że nasze apetyty nie są naprawione; gdy mamy więcej jedzenia, uczymy się czyszczenia naszych większych talerzy. W latach 1977-1995 średnie dzienne spożycie żywności wzrosło o prawie 200 kalorii. Spostrzeżenia krytyków ogólnych trendów kulturowych są mniej uzasadnione niż jego argumenty historyczne, ale mimo to są interesujące. Opisuje pojawienie się nowej kultury bez granic , ułatwiającej konsumpcję wszystkich tych bogatych w tłuszcze i niezdrowych składników odżywczych. W dawnych czasach rodziny zasiadały w domowych kolacjach, ale nowy rodzic [w latach 80.] nie miał czasu na takie nieprzyjemności i jadł lub zamówił. Popularne książki o opiece nad dziećmi promowały teorię że dziecko wie kiedy jest pełny, zachęcając rodziców do oddania kontroli nad nawykami żywieniowymi ich dzieci. Przywiązani do funduszy, szkoły zaczęły sprzedawać fast-food z marką w czasie lunchu. Krytyczne spostrzeżenia Critsera obejmują także dyskusje o religii, marketingu odzieży easy-fit i sportowych pojazdach użytkowych. Większość materiałów jest uproszczona w celu poparcia jego tezy, ale wszystko to jest łatwe do odczytania, zabawiania i prowokowania do myślenia.
Ogólnie rzecz biorąc, krytyka nauki i medycyny przez Critsera jest dobra. Związek między ubóstwem a otyłością jest dobrze udokumentowany w literaturze medycznej, a Fat Land daje temu stowarzyszeniu potrzebną uwagę. W obszarach, w których istnieje mniejszy konsensus, Critser podkreśla pewne badania, ale przyznaje, że potrzebne są dalsze badania. Na przykład opisuje zmiany w zaleceniach dotyczących ćwiczeń w ciągu ostatnich 20 lat, ale wskazuje na potrzebę dalszych badań. Szczegółowo omówiono medyczne komplikacje związane z otyłością i cukrzycą, chociaż nie wspomniano o nefropatii cukrzycowej, obecnie odpowiedzialnej za około 40 procent przypadków schyłkowej niewydolności nerek. Pomimo lekkich zaniedbań, krytyka lekarzy Critsera wciąż jest nieodparta. On nalicza profesję medyczną z samozadowoleniem w obliczu tej rosnącej epidemii, ale czyniąc to, oskarża lekarzy tylko o wady, które sami już wskazali. Większość jego argumentów pochodzi z Journal of the American Medical Association i innych głównych czasopism. Czytanie tych krytyków w formie dobrze napisanego exposé, zamiast chłodnej prozy medycznego czasopisma, daje im bardziej ostry efekt.
W ostatnim rozdziale, zatytułowanym Co można zrobić , Fat Land traci nieco swojego skupienia. Zamiast oferować rozwiązania dla całej populacji, które uważa za krajową epidemię, Critser podaje anegdotyczne opisy małych programów skierowanych do ograniczonej liczby: umiarkowanie skuteczna szkolna interwencja zaprojektowana w celu zwalczania otyłości, klasa ćwiczeń dla grupy piętnastu osób dzieci z cukrzycą typu 2 oraz program pilotażowy mający na celu skłonienie mieszkańców Kolorado do większego chodzenia.
Critser poświęca wiele ze swojej książki na opisanie sposobu, w jaki polityka federalna, przemyślne techniki marketingowe i podstępne zmiany w obyczajach kulturowych są zmanipulowane, aby umieścić Amerykanów, szczególnie biednych Amerykanów, w pierwszym kręgu grubego piekła . Jest to zaskakujące i trochę rozczarowujące, że nawołuje do indywidualnej siły woli – i powrotu obżarstwa i lenistwa do ich czołowych pozycji wśród siedmiu grzechów głównych – aby wydostać [nas] z tego piekła . Komentarze w literaturze medycznej cytowane przez Critsera w jego referencjach, sugerują bardziej systematyczne podejścia, podobne do tych promowanych w kampanii Surgeon General dotyczącej zaprzestania palenia W Fat Land nie można sugerować nadrzędnego podejścia do nadrzędnego problemu. To pozostawia się innym. Pomimo tych drobnych niedociągnięć, Fat Land zasługuje na przeczytanie przez wszystkich, którzy zajmują się medycznymi konsekwencjami otyłości i nadwagi.
Jay E. Gladstein, MD
Centrum Medyczne Cedars-Sinai, Los Angeles, CA 90048
jay. [email protected] org
Powołując się na artykuły (2)
Zamknij Cytowanie artykułów
[przypisy: implanty dentystyczne, moringa kapsułki, stwardnienie rozsiane blog ]
[patrz też: prążki oligoklonalne, trądzik ropowiczy, gumtree katowice ]