Nature Cures: Historia Medycyny Alternatywnej w Ameryce

Jeden z kawałków psiego ptaszka, którego James Whorton nie zauważył, gdy śledził przebieg vis medicatrix naturae przez ostatnie dwa stulecia, pochodzi z długopisu Olivera Wendella Holmesa (z Porannej wizyty ): Nikt nie znał tego lepiej niż współcześni nieregularni Holmesa, którzy stosowali uzdrawiającą sztukę, a niektóre z nich Holmes zburzyły z przesadą w Homeopatii i jej rodzinnych urojeniach (Boston: Ticknor, 1842).
Pierwsza trzecia historii Jamesa Whortona poświęcona jest rozkwitowi medycyny alternatywnej w XIX wieku, kiedy to homeopatia, hydropatia, neuropatia i magnetyzm były lepsze niż czystki rtęci i krwawienie tradycyjnej medycyny. Pomimo swoich pękniętych teorii, tak zwane nieregularne wyprzedziły tradycjonalistów w pewnym sensie: witały kobiety w swoich szeregach, kładły nacisk na zapobieganie i promowały edukację seksualną. Ci lekarze, którzy, podobnie jak Holmes, brzydzili się bohaterskimi lekarstwem tradycjonalistów, sprowadzili się do terapeutycznego nihilizmu, który działał na rzecz jakiegokolwiek efektu placebo.
Żadna z tych informacji nie jest nowa, ale dr Whorton wykonał usługę, łącząc ją w jednym miejscu i czasie. Jest dobrze przygotowany do tego zadania, po napisaniu dwóch poprzednich książek, które obejmują ten sam okres w różnych kontekstach. Do tej książki, oprócz wielu innych źródeł, przeniósł pliki 96 czasopism, w tym czasopism medycznych o ugruntowanej pozycji, organów aktualnych terapii alternatywnych oraz historycznych zainteresowań, takich jak Kneippa Water Cure Monthly.
Celem Nature Cures jest dostarczenie perspektywy na przeszłość, która dzisiaj służyć będzie pracownikom służby zdrowia wszystkich związków w ich interakcjach. Ten Whorton ma się dobrze. W innym miejscu stwierdza, że pytania dotyczące skuteczności nie mogą być odpowiedzią historyka. Jest to wystarczająco jasne, ale otwiera ono szary obszar, w którym selektywne raportowanie Whortona można krytykować. Generalnie jednak stara się nie brać udziału. Książka jest łatwa do przeczytania i posypana zabawnymi psżwami i dowcipami od Marka Twaina, HL Menckena i innych. Czytelnicy mogą być zaskoczeni tym, że wiele ludowych maksymy wywodzą się z teorii medycyny alternatywnej z XIX wieku: Głodujcie gorączkę, nakarmcie przeziębienie ; Jedno jabłko dziennie utrzyma Cię z dala od lekarza ; Osiem szklanek wody i ruch jelit każdego dnia.
Mimo, że książka ma podtytuł Historia medycyny alternatywnej w Ameryce , autor mądrze postanowił ograniczyć się do tego, co Kaptchuk i Eisenberg opisują jako osoby w profesjonalnym systemie. . . ruchy medyczne z różnymi teoriami, praktykami i instytucjami ( Odmiany uzdrowienia . Annals of Internal Medicine 2001; 135: 196-204). Do wielkiej czwórki – chiropraktyka, akupunktura, homeopatia i naturopatia – Whorton dodał osteopatię (obecnie część głównego nurtu medycyny) i chrześcijańską naukę. Inne alternatywne terapie obejmują setki, obejmują gamę od megawitamin do Reiki (który jest krótko omówiony w końcowych rozdziałach) i zawierają leki ludowe i etniczne; obszerna historia wymagałaby jeszcze kilku książek.
Druga trzecia książki poświęcona jest terapii bezglutenowej na początku XX wieku
[hasła pokrewne: plastyka powłok brzusznych, lexum kraków, gdzie kupic piperine ]
[więcej w: ostry dyżur okulistyczny łódź, lexum kraków, ostry dyżur łódź ]