Patologia żeńskiego układu rozrodczego

Korzenie patologii należą do samej medycyny i sięgają daleko poza historię. Jednak patologia chirurgiczna, którą rozpoznajemy, ma zaledwie około 100 lat, zrodziła się z połączenia mikroskopii i obserwacji chirurgicznej. Ale gdzie dzisiaj patologia ginekologiczna pasuje do patologii chirurgicznej i medycyny. Obecnie epidemia chorób przenoszonych drogą płciową w Stanach Zjednoczonych powoduje odkrycie nieprawidłowych wyników testów Papanicolaou u co najmniej miliona kobiet każdego roku, a takie wyniki często prowadzą do biopsji szyjki macicy. Nieprawidłowe krwawienie z macicy, spontaniczne lub związane z doustną antykoncepcją lub hormonalną terapią zastępczą, w dziesiątkach milionów sprawiło, że pobieranie próbek endometrium jest jednym z najczęstszych zabiegów chirurgicznych w tym kraju. W związku z tym okazy te mogą rzeczywiście odpowiadać największej pojedynczej grupie napotkanych w niektórych pracowitych praktykach, a wiedza o patologii ginekologicznej jest niezbędna dla patologa chirurgicznego. Nie tylko wielkość próbek ginekologicznych jest świetna; więc ich złożoność. Światowa Organizacja Zdrowia obejmuje ponad 120 typów histologicznych w klasyfikacji nowotworów jajnika. Nieodłączną trudność w interpretacji próbek ginekologicznych komplikuje fakt, że nawet w obrębie żeńskich narządów płciowych nawet cechy histologiczne, które definiują tę normę, są zmienne, wahając się wraz z wiekiem reprodukcyjnym (premenarche, menarche, lata rozrodcze i menopauza) oraz nawet dzień cyklu miesiączkowego w niektórych narządach, takich jak endometrium. Często to wyzwanie diagnostyczne jest dodatkowo wzmacniane przez zmiany jatrogenne w wyniku interwencji mających na celu zwiększenie lub zmniejszenie płodności lub opóźnienie menopauzy. Trudno się dziwić, że nawet doświadczeni patolodzy mogą podejrzewać biopsję endometrium lub szyjki macicy z podejrzeniem lub lękiem.
Obecnie dostępne specjalistyczne zasoby w patologii ginekologicznej obejmują dwa odnośniki encyklopedyczne (Patologia Blausteina z żeńskiego narządu rodnego [New York: Springer-Verlag, 2002] oraz Haines i Taylor Obstetrical & Gynecological Pathology [Edinburgh: Churchill Livingstone, 2003]), kilka atlasów, oraz liczne monografie na temat poszczególnych narządów dróg rodnych. Jaką trudność może wymagać patologia żeńskiego układu rozrodczego, wydana przez Robboy, Anderson i Russell. Zadeklarowanym celem redaktorów jest dostarczenie dokładnej, kompleksowej książki napisanej w stylu łatwym do odczytania. Autorzy są doświadczonymi, międzynarodowo uznanymi badaczami ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii. Chociaż ośmiu innych współpracowników dołączyło do różnych rozdziałów, z płynnego i żywego stylu literackiego wynika, że trzej redaktorzy współpracowali, aby wygenerować większość tekstu. Rezultatem jest przemyślana destylacja literatury oraz doświadczeń ich i współpracowników, z niewielką wcześniejszą wiedzą ze strony czytelnika. Pismo jest wciągające, udziela porad, tam, gdzie są spodziewane problemy i wskazuje nierozwiązane problemy. Przepływ tekstu nie jest zakłócany cytatami z nazwami lub rokiem publikacji. Cytaty z opublikowanej literatury są o jedną trzecią tak liczne, jak w bardziej wszechstronnych książkach i zostały w większości wyselekcjonowane z literatury ostatniej dekady.
Większość czytelników prawdopodobnie zareaguje natychmiast po otwarciu książki, dzięki wizualnie zatrzymującemu się użyciu ponad 2000 kolorowych fotografii, wykresów, tabel i zakładek rozdziałów
[przypisy: plastyka powłok brzusznych, stwardnienie rozsiane blog, sonomedika ]
[więcej w: aciprex opinie, sonomedika, berodual opinie ]