Fat Land: Jak Amerykanie stali się najgrubszymi ludźmi na świecie

Pióro jest potężniejsze niż miecz. Walcząc o zdrowie całych populacji, może być również potężniejszy niż skalpel chirurga lub medyczne uzbrojenie lekarza. Raport Sir Edwina Chadwicka na temat stanu sanitarnego pracowniczej populacji Wielkiej Brytanii (1843) przyspieszył przejście ustawy o publicznym zdrowiu Wielkiej Brytanii, kładąc podwaliny pod czystsze zaopatrzenie w wodę. Utwór Dżungla Upton Sinclaira (1906) pomógł przeforsować ustawę o czystej żywności i lekach w Stanach Zjednoczonych, kończąc niekontrolowaną sprzedaż niebezpiecznych leków. Cicha wiosna Rachel Carson (1962) ujawniła zagrożenie dla zdrowia pestycydami; dichlorodifenylotrichloroetan (DDT) został wkrótce zakazany. Tłusta Ziemia Grega Critsera stara się skupić uwagę na nowym kryzysie zdrowotnym: rosnącej częstości występowania otyłości i złej kondycji fizycznej w Stanach Zjednoczonych. W ciągu ostatnich kilku lat zarówno popularne media, jak i literatura medyczna zwróciły uwagę na rosnącą liczbę osób z nadwagą. Częstość występowania otyłości wzrosła z 12 procent dorosłych w 1991 r. Do ponad 20 procent w 2001 r. Wskaźniki otyłości dla nastolatków w wieku od 12 do 19 lat potroiły się w ciągu ostatnich 25 lat, wzrastając z 5 procent do obecnych 15 procent. Critser wykonuje doskonałą pracę, syntetyzując te informacje, dokonując historycznego zrozumienia trendów i cytując odniesienia dla osób zainteresowanych dalszą lekturą. Robi to w sposób równie przyjemny do przeczytania, ponieważ ma charakter informacyjny.
Critser przypisuje wzrost otyłości do zbiegu kilku tendencji politycznych, społecznych i gospodarczych. Początek lat 70. był czasem szczytowych cen żywności. Prezydent Richard Nixon, walcząc z niepopularną wojną w Wietnamie i chcąc złagodzić niezadowolenie w domu, wyznaczył swojego sekretarza rolnictwa, Earla Butza, na ten problem. Butz uchwalił dwie reformy, które miały trwały wpływ na obwód Amerykanów: złagodził przepisy dotyczące produkcji kukurydzy, a także zmniejszył ograniczenia importowe dla podstawowych zszywek, takich jak olej palmowy. Skutki tych zmian w polityce zostały zwielokrotnione przez nowe formy technologii. Opracowano metodę, która zamieniła uprawę kukurydzy zderzakowej w niedrogi środek słodzący: syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy. Kolejna innowacja umożliwiła przekształcenie oleju palmowego – wcześniej znanego jako smar osiowy przez amerykańskich importerów – w smaczną substancję odpowiednią do stosowania w przetworzonej żywności. W swojej sekcji odniesienia, Critser wskazuje, że historycy poświęcili temu obszarowi bardzo niewiele uwagi; należy go pochwalić za jego dobrą pracę tutaj.
Działania marketingowe związane z fast-foodem również dostosowały się, by zmienić sposób i ilość, którą jemy. Jak wyjaśnił Critser, kiedy podstawowe produkty używane do szybkiej żywności stały się tańsze, marketerzy nakłaniali konsumentów do kupowania i spożywania większej ilości produktów. Francuscy frytki w latach 70. zauważyli, że nawet jeśli konsumenci szarpią i szczypią dookoła dna torby więcej i jedzą sól , strach przed patrzeniem na piggę uniemożliwił im zakup dwóch toreb. Niechęć konsumentów do powrotu na kilka sekund została przezwyciężona przez zwiększenie rozmiarów porcji i zrodził się super-wymiar . Porcja frytek McDonald a rozrosła się z 200 kalorii (1960). . . do obecnych 610 kalorii. Sytość rozszerzona, aby sprostać większym porcjom
[podobne: fakt zdrowie, apteka malbork, medycyna pracy bydgoszcz ]
[więcej w: rossmann wrocław godziny otwarcia, dalia chrzanowska, olx zagan ]