Niski węglowodan w porównaniu z dietą niskotłuszczową w ciężkiej otyłości ad 6

Porównanie osobników w obrębie warstw odchudzających wykazało równomierną, ale nieistotną, większą poprawę wrażliwości na insulinę u osób z dieta niskowęglowodanowa w każdej warstwie. Ciśnienie krwi
Nie zaobserwowaliśmy istotnych ogólnych lub między grupowych zmian ciśnienia krwi. Skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi zmniejszyło się odpowiednio o 2 mm Hg i mm Hg w grupie niskowęglowodanowej. W grupie o niskiej zawartości tłuszczu zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie krwi spadło o 2 mmHg (P = 0,85 dla różnic między grupami w zmianie skurczowego ciśnienia krwi i P = 0,70 dla różnic między grupami w zmianie rozkurczowego ciśnienia krwi ). Chociaż wielu pacjentów otrzymywało leczenie hipotensyjne w punkcie wyjściowym (Tabela 1), żadna nie zmieniła tej terapii podczas badania.
Działania niepożądane
Jedna osoba na diecie niskowęglowodanowej była hospitalizowana z bólem w klatce piersiowej, który ostatecznie ustalono jako niezwiązany z niedokrwieniem mięśnia sercowego. Jeden osobnik na diecie niskowęglowodanowej zmarł z powodu komplikacji śpiączki hiperosmolarnej, którą uważano za spowodowaną niedostateczną zgodnością z leczeniem farmakologicznym cukrzycy. Nie stwierdzono istotnych klinicznie zmian w poziomie kwasu moczowego w żadnej z grup (Tabela 4).
Dyskusja
Stwierdziliśmy, że ciężko otyli pacjenci z dużą częstością występowania cukrzycy i zespołem metabolicznym stracili większą wagę w okresie sześciu miesięcy na diecie z ograniczeniem węglowodanów niż na diecie o ograniczonej zawartości tłuszczu i kalorii. Większa utrata masy ciała w grupie niskowęglowodanowej sugeruje większe zmniejszenie ogólnego spożycia kalorii niż bezpośrednie działanie kompozycji makroskładników. Jednak wyjaśnienie tej różnicy nie jest jasne. Osoby z tej grupy mogły odczuwać większą sytość na diecie z liberalną zawartością białka i tłuszczu. Jednak inne potencjalne wyjaśnienia obejmują prostotę diety i lepszą zgodność z nowością w diecie.
Pacjenci z grupy niskowęglowodanowej mieli większe obniżenie poziomów triglicerydów niż pacjenci z grupy o niskiej zawartości tłuszczu; osoby bez cukrzycy na diecie niskowęglowodanowej miały większy wzrost wrażliwości na insulinę, a osoby z cukrzycą na tej diecie miały większą poprawę kontroli glikemii. Nie zaobserwowano niekorzystnego wpływu na inne poziomy lipidów w surowicy. Większość badań sugeruje, że obniżenie poziomu trójglicerydów ma ogólne korzyści sercowo-naczyniowe.14-16 Insulinooporność sprzyja takim procesom miażdżycowym jak zapalenie, 17 zmniejszeniu rozmiarów cząsteczek lipoprotein o małej gęstości, 18 i dysfunkcji śródbłonka.19 Upośledzona kontrola glikemii u pacjentów z innymi cechami zespół metaboliczny znacznie zwiększa ryzyko choroby wieńcowej.20 Zgodnie z oczekiwaniami okazało się, że utrata masy ciała miała istotny wpływ na stopień poprawy tych czynników metabolicznych. Jednak nawet po skorygowaniu o różnice w utracie wagi między grupami, przypisanie do diety niskowęglowodanowej przewiduje większą poprawę poziomów triglicerydów i wrażliwości na insulinę. Pacjenci, którzy stracili więcej niż 5 procent wagi linii podstawowej na diecie z ograniczeniem węglowodanów, mieli większe obniżenie poziomów triglicerydów niż ci, którzy stracili podobną wagę, przestrzegając diety o obniżonej kaloryczności i zawartości tłuszczu.
Obserwowano stały trend w zakresie utraty masy ciała w kierunku większego wzrostu wrażliwości na insulinę w grupie niskowęglowodanowej, chociaż zmiany te były niewielkie i nie były znaczące w obrębie każdej z warstw.
[przypisy: apteka malbork, lexum kraków, usg ciazy warszawa ]
[więcej w: ostry dyżur okulistyczny łódź, lexum kraków, ostry dyżur łódź ]